Krmení syrovou stravou (BARF)

Krmení syrovou stravou

Úvod

Na začátek – kočky jsou výhradní masožravci. Ani po tisíce let domestikace se nezměnil jejich zažívací systém. Také zde samozřejmě není rozdíl mezi kočičkou s rodokmenem a tou z ulice. Obě mají stejný zažívací systém. Všechny kočky mají stejné nutriční potřeby. Všechny jsou výhradní masožravci tak, jako jejich příbuzní z divočiny.

Suché krmivo píše svou historii zhruba z konce 19.století a dokonce zpočátku zavinilo smrt mnoha koček z důvodu, že nikdo opravdu neznal skutečné potřeby koček.

Zde něco málo ze studie dr. Pottengera z počátku 20. století.

"Dr. Francis M. Pottenger náhodou dospěl k závěru, že jeho laboratorní kočky byly zřetelně zdravější, když byly živeny dietou skládající se ze syrového masa spíše, než vařeným masem."

Testoval kočky 9 let, 900 koček, 9 generací. Byl to lidský lékař. Choval pro svou laboratoř kočky. Jednoho dne neměl zbytky z restaurace, a tak odebral syrové maso od řezníků - zbytky. Zjistil, že kočky krmeny syrovým masem jsou v lepším stavu, než kočky krmené zbytky. Takže jednu polovinu krmil zbytky z restaurace a druhou polovinu syrovou stravou od řezníka.

Viděl, jak jsou kočky na syrové stravě životaschopnější, než kočky na vařeném jídle. Dokonce i potomci koček krmených syrovou stravou jsou zdravější a i další generace. A kočky krmené vařenými zbytky mají problémy již v první generaci. Jak fyzické, tak psychické.

Stejné problémy se objevily při prvním suchém krmivu. Výrobci nevěděli, jaké nutriční přísady musí být obsaženy, a bylo zjištěno, že mnoho koček zemřelo, zejména díky chybějícímu taurinu, vitamínům, minerálům.

Postupem času byly všechny doplňky přidávány do suchého krmiva. Stále však mluvíme o rozvařeném jídle při vysokých teplotách a umělých doplňcích. A v dnešní době je obrovský problém to, z jakého zdroje pocházejí ingredience v suchém krmivu.

Pokud krmíme komerčním krmivem, měli bychom dávat více mokré, než suché. Kočky jsou původem pouštní zvířata a jejich trávicí systém je uzpůsoben na celou kořist, kde získávají až 75% potřebné tekutiny denně. Nejsou zvyklé dostatečně pít vodu. Zbytek tělesné potřeby musí přijmout jako vodu. Takže vlhkým jídlem pomáháte předcházet močovým, ledvinovým problémům a onemocněním.

Takže jak krmit naše chlupaté miláčky?

Můžete krmit maso/svalovinu (krůtí, králičí, hovězí maso, vepřové maso, kuřecí kosti, srdce, žaludky, játra, vnitřnosti). Zde je krmný návod:

80% masa, 10% masitých kostí, 5% jater a 5% vnitřností. Přesto je lepší přidat nějaké doplňky. Taurin, nikdy nestačí a nemůžete předávkovat. Některé minerály a vitamíny v různých stádiích života je dobré přidat (rostoucí koťata, těhotná kočka, velká kočka, malá kočka). Kočky nepotřebují přílohu jako psi. Kočka má kratší a rychlejší trávicí systém, než pes.

Výhody krmení surového:

- zdravá a spokojená kočka

- méně líná (ztrácí chlupy)

- menší zápach výkalů, méně výkalů

- lepší zdraví zubů a dásní, lepší zápach z úst

- levnější krmení

- méně peněz za veterinární péči

Krmení průmyslovým krmivem - suchým a mokrým je pohodlnější, ale každý najde zhruba hodinu týdně na přípravu porcí do mrazničky. A prosím, věnujte pozornost skutečnému zdravotnímu stavu kočky a konzultujte jej se svým veterinárním lékařem.

Pokud má vaše kočka problémy se začátkem krmení, existuje mnoho průvodců s tipy, jak začít. A může to trvat i půl roku nebo déle, než začne jíst syrovou stravu. Musíme být trpěliví, stojí to za to.

Ale nikdo nás do toho nemůže tlačit. Krmení vždy záleží na majiteli. Je to odpovědnost každého. Můžete dokonce krmit komerčním jídlem s kombinací syrového.

Jak si vybírat komerční krmivo

Pokud se rozhodneme krmit kombinovaně - syrové maso, suché krmivo, mokré krmivo, měli byste vědět některé základy, jak vybrat co nejlepší.

Je to stále dobrá volba, pokud krmíte na třetiny. Myslete na to, že suché krmivo je dehydratováno, takže je třeba dát kočce co nejvíce toho, kde dostane trochu tekutin.

Krmení 1/3 syrového, 1/3 mokrého/vlhkého a 1/3 suchého krmiva vám poskytne jistotu, že kočka dostane všechny vitamíny, minerály a živiny.

Jak číst složení komerčních potravin? To, co je psáno na prvních 3 místech, je základem produktu. Máte-li maso, vedlejší produkty z masa, obilí / kukuřici / brambory / vedlejší produkty rostlinného původu - tyto 3 věci jsou složkami, z kterých je vyroben převážně. Chcete produkt, který je hlavně vyroben z masa (i když je maso vařené na velmi vysoké teplotě, je stále lepší než rostlinné produkty). Všechny tyto produkty mají více či méně negativní vedlejší účinky. Brambory nesou tuky, které se těžko tráví a stávají a ukládají se jako tuk. Použité obilí a kukuřice mohou být geneticky modifikovány. Ale ve všech suchých potravinách existuje něco, dokonce i čočka, hrách, který nemá dobrý vliv na trávení.

Ale nepropadejte panice, nebudete dávat pouze suché krmivo. Chcete, aby se do krmení dostalo více tekutin. Musíte si také vybrat mokré/vlhké krmivo. Opět platí, že složky, které jsou na prvních třech místech, představují základ. Zkuste prosím vybrat „kompletní“ mokré jídlo, kde jsou vitaminy, taurin, minerály a doplňky. Nekompletní krmění je obvykle pouze vařené maso. Chceme si však být jisti, že náš chlupatý přítel má vše, co potřebuje. Možná vaše kočka jí jen suché a budete ji muset naučit jíst něco jiného. Na internetu stále existuje velké množství tipů.

Pokud se rozhodnete krmit ½ suchého jídla a ½ syrového, musíte být již opatrní. Musíte začít používat doplňky.

Prosím, nenamáčejte granule, existuje možnost množení nebezpečných bakterií. Suché krmivo je určeno k suchému krmení. Pokud jej pokladete na maso nebo mokré krmivo a pokusíte se učit koťátko, aby začalo jíst jiné jídlo, je to v pořádku. Ujistěte se, že vaše kočka má vždy stálý přístup k vodě. Ideálně čistou denně.

Prosím, komerční označení potravin jako Holisic a další - jedná se pouze o marketing.

Pokud má vaše kočka nějaké chronické zdravotní problémy, vždy se poraďte se svým veterinárním lékařem. Možná vám říká, že krmení syrovým je nebezpečné nebo nesmysl, mějte na mysli, že kočka je opravdu výhradním masožravcem. Učili nás to na základní škole v biologii.

Syrová strava / BARF - o čem to je

Většina z nás slyšela slovo BARF (Bones And Raw Food, Born Again Raw Feeders) ve spojení se psy. Je to opravdu oblíbený způsob krmení psů posledních pár let. Existuje rozdíl mezi psím BARF a kočičím BARF. Pes má jiný trávicí systém. Pes má delší střeva a potřebuje více ingrediencí ve svém jídle. Kočka má kratší a rychlejší trávicí systém. Kočka má speciální trávicí enzymy a kyseliny. Její trávicí systém má velmi vysoké pH. Funguje to velmi dobře na likvidaci bakterií.

Čím můžeme krmit?

[1]

Jen bych dodala, že vepřové maso se velmi často nedoporučuje, ale je to skvělý zdroj energie a pomáhá hubeným kočkám přibírat na váze a dodat vitalitu, takže bych určitě přidala vepřové a vepřové vnitřnosti, jako jsou ledviny. Krmím z vepřového také jazyk, srdce, které je skvělým zdrojem taurinu. A pokud máte dobrý zdroj na divoké prase, můžete také přidat a i vysokou. V naší zemi je přísné testování divočáka. Také možnost celé kořisti je skvělá. Krmíme jednodenní kuřata, křepelky a myši. Kuřata jsou skvělým zdrojem výživných látek, žloutku. Ale ne každý je schopen krmit celou kořist a je to tak v pořádku. Je to individuální volba. Nebojte se syrových kostí. Jsou důležité. Kočky z nich získávají vápník a také je žvýkají, čistí zuby a masírují dásně. Nebezpečné jsou vařené kosti, mění chemickou strukturu a stávají se nestravitelnými a ostrými a mohou poškodit trávicí systém a dokonce zůstat v žaludku. Kočky je nedokážou strávit.

Jak mám začít:

Někdy kočka začne jíst maso okamžitě a je šťastná, že jste zjistili jaké je skutečné jídlo. Ale v mnoha případech to vyžaduje čas, dokonce i půl roku nebo déle. Musíme být trpěliví. Existuje mnoho triků, jak začít:

- začněte přidávat malé kousky masa do oblíbeného jídla,

- začněte s mletým masem přidaným k běžnému jídlu, než vyzkoušíte větší a větší kusy,

- používejte probiotika Fortiflora ©, která někdy fungují jako „droga“, kočky milují tu vůni a nemohou si pomoci :-D,

- dejte jí každý den trošku a věnujte jí čas, podávejte každý den drobný kousek masa a čekejte.

Musíte být opravdu trpěliví s vaší kočkou a netlačit ji ve velkém stylu, jako třeba nutit hladem. Je to opravdu nebezpečné a způsobuje to obrovské zdravotní problémy, dokonce i smrt.

Doplňky

Když krmíte 50 a více% syrového jídla, musíte již přidat nějaké doplňky, které jsou pro kočky skutečně nezbytné.

Takže jaké doplňky musím přidat?

Taurin: esenciální kyselina, kterou lze získat pouze z živočišných zdrojů. Kočky ho samy nedokážou vyrobit. Potřebují jej získat ze syrového jídla nebo přidat ve formě prášku, krystalů. Pokud kočka nemá dostatek taurinu, může oslepnout a onemocnět. Taurin je také potřebný pro správnou funkci srdce.

Nejlepší zdroj taurinu je srdce (vepřové srdce je nejlepší zdroj).

Proteiny: proteiny dodávají tělu důležité aminokyseliny. Pomáhají vytvářet protilátky, enzymy, hormony, tkáně a správnou rovnováhu pH. Jsou důležité pro svaly a vývoj. Nejlepší zdroj bílkovin je hlavně maso a vejce. V suchém jídle jsou hlavně rostlinné bílkoviny, které se těžko tráví. Tělo kočky je rostlinnými bílkovinami zatíženo .

Tuky: tuk je koncentrace energie a esenciálních mastných kyselin, které jsou důležité pro přenos živin. Jsou zde také pro správnou funkci a regeneraci buněk. Esenční aminokyseliny jsou pro kočky velmi důležité. Nejlepší zdroj je maso a tuk.

Minerály: velmi důležité pro kočky. Usměrňují všechny fyzické reakce. Pomáhají vytvářet enzymy, zajišťují rovnovážné pH, pomáhají správnému používání živin a transportu kyslíku. Minerály můžeme najít ve svalech a kostech. Mezi nejdůležitější patří: vápník, chlorid, chrom, kobalt, měď, fluor, jód, železo, hořčík, mangan, molybden, fosfor, draslík, selen, křemík, sodík, síra, zinek a některé další. Nejlepší způsob, jak je získat, je přirozený způsob, ze syrové stravy.

Mějte na paměti, že v 99% všech nemocí je původce stres. Udržujte svoji kočku v dobrých životních podmínkách. Přirozené krmení jí pomáhá cítit se dobře. Než začnete, je důležité prostudovat různé zdroje informací. Skvělý je také rozhovor s někým, kdo má zkušenosti. Stále existuje mnoho veterinářů, kteří nejsou příznivci syrového krmení. Mnozí z nich však již jsou tzv. Holistic veterinar a rádi vám poradí, jak krmit nejlépe.

 

Internetové zdroje informací:

https://feline-nutrition.org/

https://healthypets.mercola.com/

https://catinfo.org/

https://www.thenutritioncode.info

 

Literatura:

Velkým zdrojem literatury je Amazon.com. Níže uvedené mohu opravdu doporučit.

Feline Nutritions, Lynn Curtis

Natural nutritons for cats, Kymythy R. Schultze, C.N., C.N.C.

What cats should eat, Jean Hofve, DVM

Raw fed cats, Linda Zurich

 

Seminární práce vypracovaná pro absolvování vzdělávacího kurzu G3 na PawPeds.[1] Website The nutrition code

 https://www.thenutritioncode.info/infographics-gallery

 

.

Novinky

11.03.2014 10:00

Tak jsme se konečně pustili do přestavby našich webových stránek, abychom je přizpůsobili aktuálnímu dění a situaci.

Jak jsem uvedla dříve, budeme chovat pouze mainské mývalí kočičky. 

Přidáváme více odkazů, kde bychom rádi uvedli i to, jak to u nás vypadá, jaká je naše filosofie chovu a jak se u nás chlupáči mají.

Doufám, že se Vám u nás na stránkách bude líbit a budete se k nám rádi vracet.

 

So, finally, we started to rebuild  our webside. We would like to make them more actual and change somethings.

How I said before, we will breed only maine coons and we will make our best to have healthy and beautiful kittens.

Hope you will like it and come back!

<< 24 | 25 | 26 | 27 | 28