Stomatitida - zuby, dásně

Co je kočičí stomatitida[1]? Jaké jsou klinické příznaky kočičí stomatitidy? Jak je diagnostikována kočičí stomatitida? Jaké jsou léčby a výsledky pro kočičí stomatitidu?

Kočičí stomatitida je těžký, bolestivý zánět kočičích úst a dásní. Zubní onemocnění, některé viry a některé další zánětlivé stavy mohou způsobit kočičí stomatitidu. Dlouhodobý výsledek se může lišit. Mnoho koček vyžaduje dlouhodobé léčbu, aby se stav dostal pod kontrolu.

Co je kočičí stomatitida?

Kočičí stomatitida je těžký, bolestivý zánět kočičích úst a dásní. Ve většině případů stav způsobuje vznik vředů v ústech; tyto vředy mohou zahrnovat rty, jazyk, dásně a zadní stranu krku. Mohou být pacienty kočky jakéhokoli věku nebo plemene.

Neexistuje jediná příčina stomatitidy koček. Onemocnění zubů (zejména onemocnění parodontu) je obvykle příčinou stomatitidy u koček. Parodontální onemocnění je výsledkem hromadění plaku (bakterií) na zubech a kolem zubů, což způsobuje zánět v dásních a podpůrných strukturách zubů.

V mnoha případech je příčina považována za zprostředkovanou imunitou, což znamená, že imunitní systém kočky útočí na vlastní ústní tkáně jako abnormální odpověď na bakterie v ústech. Mezi další zdravotní stavy, které mohou být spojeny se stomatitidou, patří infekce viry [jako je virus leukémie koček (FeLV), virus kočičí imunodeficience (FIV) a kalicivirus] a bartonelóza[2].

Jaké jsou klinické příznaky kočičí stomatitidy?

Kočičí stomatitida je velmi bolestivá. V některých případech může kočka trpící tímto stavem trpět přílišnou bolestí, než aby otevřela ústa, aby mohla jíst. V ostatních případech se kočka může pokusit jíst, ale vyjekne a vyplivne jídlo, jakmile se dotkne úst. Jiné klinické příznaky mohou zahrnovat následující:

- slintání (někdy s krví)

- neudržovaná srst (protože péče je bolestivá)

- odmítání jídla

- zápach z úst

- ztráta váhy

- tlapkami si sahá do obličeje, anebo na hubinku

Jak je diagnostikována kočičí stomatitida?

Vyšetření úst kočky se stomatitidou může být obtížné, protože kočka se zdráhá otevřít ústa. Váš veterinární lékař může doporučit sedaci pro usnadnění úplnějšího vyšetření.

Výsledky základních krevních testů, jako je biochemický panel a kompletní počet krevních buněk (CBC), bývají u koček se stomatitidou nejasné. Váš veterinární lékař však může doporučit zvláštní vyšetření na základní onemocnění, jako je FeLV, FIV a bartonelóza.

Někdy se malý vzorek tkáně z úst zašle laboratoři k biopsii. Diagnóza je však obvykle založena na klinických příznacích a nálezech fyzického vyšetření. Zubní vyšetření a rentgen mohou vašemu veterinárnímu lékaři pomoci určit rozsah onemocnění parodontu.

Jaké jsou léčby a výsledky pro kočičí stomatitidu?

Protože je stav velmi bolestivý, počáteční léčba obecně zahrnuje podávání léků k potlačení bolesti a zánětu. Antibiotika se také běžně podávají. Některé kočky mohou být ochotny jíst měkké jídlo, takže majitelům může být doporučeno, aby podávali jemné paštičky, dokud se kočka nezhojí.

Závažné onemocnění parodontu bylo způsobeno stomatitidou koček. Přestože je obtížné léčit stomatitidu a léčba bývá dlouhodobá, váš veterinární lékař pravděpodobně doporučí léčbu zubního onemocnění jako součást celkového léčebného plánu. Může být doporučeno důkladné čištění zubů a mnoho koček si vede dobře, pokud jsou odstraněny molární a premolární zuby. Protože povrchy zubů poskytují oblasti pro množení bakterií, odstranění zubů může pomoci kontrolovat periodontální onemocnění a minimalizovat bakterie, které dráždí imunitní systém u koček se stomatitidou. Kočky mají sklon velmi dobře fungovat i bez zubů.

Pokud má kočka základní onemocnění, které lze léčit, jako je bartonelóza, je třeba léčbu provést.

Dlouhodobý výsledek se může lišit. Mnoho koček se stomatitidou vyžaduje dlouhodobou léčbu protizánětlivými léky (a antibiotiky občas), aby se tento stav zvládl. K omezení hromadění plaku a souvisejícího zánětu v ústech se doporučuje zubní kartáček a další zubní péče.

Tento článek byl zrevidován veterinárním lékařem.

 

Zdroj: https://www.vetstreet.com/care/feline-stomatitis?fbclid=IwAR3_81p-_6S1JUHLtLoFqVEvKlDwrxGXATapLeab1v3FHr1pt-nLSz3wVQQ



[1] Stomatitida je zánět sliznice dutiny ústní. Může se projevovat se zarudnutím a zduřením sliznice, bolestivostí, tvorbou puchýřků, aft až vředů. Příčinou stomatitid jsou nejčastěji infekce virového původu, případně bakterie, popálení, mechanické poškození sliznice. U lidí je nejčastějším typem tzv. herpetická aftózní stomatitida neboli herpetická gingivostomatitida způsobená lidským herpesvirem HSV-1. Projevuje se tvorbou bolestivých aft o velikosti do 0,5 cm na dásních, jazyku a lícní částech sliznice ústní dutiny. U nemocných jedinců může být horečka, nechutenství, nadměrné slinění. U zvířat jsou známy stomatitidy s těžkým průběhem například při slintavce a kulhavce, hlavničce, vezikulární stomatitidě či vezikulární chorobě prasat.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stomatitida

[2] bartonelóza – onemocnění způsobené bakteriemi rodu Bartonella. Vyskytuje se v některých vysokohorských oblastech Latinské Ameriky. Přenos se děje prostřednictvím vektoru, inkubace je cca 2–7 dnů, někdy do 2 týdnů. V první fázi se projevuje těžkým stavem s horečkou, hemolýzou a anemií množení bartonel v erytrocytech, hepatosplenomegalií a lymfadenopatií horečka Oroya. Po ústupu této fáze dochází cca do měsíce ke kožním změnám verruga peruana, nejč. na končetinách a obličeji. Dochází k výsevu nodulárně verukózních granulomů s teleangiektaziemi a snadným krvácením, které se spontánně a bez jizev do 1–2 měsíců vyhojí. Původce lze prokázat v erytrocytech, v druhé fázi kultivovat z kožních lézí. Léčí se antibiotiky erythromycin, doxycyklin, ev. claritromycin, azithromycin, ciprofloxacin.

Zdroj: https://lekarske.slovniky.cz/pojem/bartoneloza

 

Novinky

27.03.2014 08:03

Tak již máme zaregistrovanou i naši chovnou stanici v TICA. Příští vrh koťátek bude již registrován zde.

So finally we have our cattery registred in TICA. Next litter will be under TICA.

<< 24 | 25 | 26 | 27 | 28 >>