Trichobezoáry/Hairballs

Trichobezoáry - opomíjené nebezpečí

Bezoár: "Útvar podobný kamenu vytvářející se v zažívacím traktu některých savců"[1]

Trichobezoár: "Klubkovitý útvar v žaludku v podobě volného kulatého útvaru ze spolknutých zmotaných vlasů a chlupů"[2]

Mnoho z vás, kteří pečujete o kočičky se srstí, obzvláště ty s dlouhou a polodlouhou, zná následující:

  • dávivý a dráždivý kašel,
  • natahování (já říkám pumpování) a zvracení slin, šťáv,
  • nalézání vyzvracených smotků chlupů s žaludečními šťávami, natráveným jídlem a nelibým zápachem.

Zvracení není normální. Zvracení smotků - trichobezoárů není v pořádku.

Problém trichobezoárů může doprovázet i průjem, pokles váhy. Pokud kočičky vyzvrací bezoár alespoň 1x za 2 měsíce, už je to problém kterým bychom se měli dost vážně zabývat.

Trichobezoáry jsou znamením, že se žaludek správně nevyprazdňuje. Může to mít několik důvodů. Nejčastější je nevhodná strava a 24 hodinový přístup k jídlu. Nevhodné složení stravy a stálý přístup k jídlu velmi často přispívá k tvoření trichobezoárů. Strava obsahující uhlohydráty ovlivňuje pohyblivost a vláknina zpomaluje průchod ve střevech. Nestravitelná hmota opouští žaludek a střeva jako poslední. Bohužel bez silné střevní peristaltiky, kterou ovlivňuje pocit hladu, mnoho koček není schopno vyloučit všechny chlupy z žaludku. Tyto chlupy se na sebe váží díky tukům, které kočka přijímá potravou. Výsledkem jsou vyzvracené smotky, které jsou velmi nepříjemné i pro nás, neb jsou vyzvraceny s natrávenou stravou, slinami a šťávami a všichni to známe, že právě v momentě, kdy se náš miláček snaží této přítěži zbavit, tak se nachází na gauči, posteli, koberci apod. Pokud se daří smotky zvracet, je to ta "lepší" varianta. Kočky žvýkají trávu a pak zvrací, aby právě ulevily svému trávení, aby vyvolaly zvracení a zbavily se "kamene" v žaludku.

Opomíjené riziko spočívá v tom, že mohou způsobit neprůchodnost střev, střevo ucpat a zde jde opravdu o život a je nutná okamžitá veterinární péče, která v drtivé většině končí chirurgickým zákrokem.

V čem je vlastně největší problém, že se v žaludku vytvoří takové velké pevné útvary, co to způsobuje? V případě vhodné stravy kočka chlupy vyloučí ve stolici, aniž by jí to činilo nějaké bolesti a potíže. Její organismus je tomu uzpůsoben. Jenže její organismus je také přirozeně uzpůsoben na přijímání syrové stravy a celé kořisti. Už to bylo řečeno mnohokrát. Kočka je výhradní masožravec. Vážně. I když celý život žije v panelovém bytě. V případě, že se chystáte přejít na tento způsob stravování a váš chlupáč měl potíže s trichobezoáry, zpočátku můžete zažít šok, kdy bude více zvracet a vylučovat smotky. Jak dlouho v ní asi byly? Jak hodně zatěžovaly její trávící systém? V drtivé většině případů se přechodem na vhodnou stravu problém smotků vyřeší. Bohužel někdy může nastat situace, kdy kočka má již tak poškozený trávící systém, že bude potřebovat speciální přístup. Bohužel tento problém vzniká po podávání stravy s vysokým podílem obilovin a vysokým množstvím uhlohydrátů. Ani nálepka "grain-free" nezaručuje kvalitu. Obiloviny jsou nahrazovány jinými suroviny s právě vysokým podílem uhlohydrátů.

Řešení/pomoc:

Zapomeňte na pasty, pamlsky a jiné produkty tvářící se, že řeší problém se smotky. Jejich složení je nevhodné. Mnoho jich obsahuje vazelínu a minerální oleje. Neřeší problém. Pouze pomohou "promazat" smotek, aby se mohl snadněji vyloučit. Neposkytují řešení, kterým se má vytváření smotků zamezit. Navíc látky obsažené v těchto výrobcích jsou při dlouhodobém podávání zdraví škodlivé. Dalším komerčním řešením bývá podávání vlákniny. Ta pomáhá vyloučit smotky ve stolici. Bohužel výsledkem je "hodně" trusu, tvrdého a zapáchajícího. Takový druh trusu poškozuje přirozenou elasticitu střev a peristaltiku. Mnohdy je to pro kočku velmi bolestivé. Našim cílem je problém vyřešit. Jak? Nabídnu vám několik vhodných možností:

  • přejít na syrovou stravu vhodnou pro výhradního masožravce, kterým kočka je,
  • pravidelné podávání vajec, vaječného lecitinu, anebo sušených vaječných žloutků (samozřejmě vejce patří i ke krmení syrovou stravou).

Podávání vajec, vaječného lecitinu, anebo sušených vaječných žloutků:

Vejce krom jiných prospěšných látek, obsahuje cholin (vit. B8) a lecitin (obsažený ve žloutcích).

Cholin a lecitin pomáhají odbourávat tuky.

Cholin: Součástí cholinu je acetylcholin. Acetylcholin působí jako hlavní neurotransmiter pro autonomní nervový systém (který zahrnuje trávicí trakt). Žaludek a střeva obsahují svalovou vrstvu, která umožňuje vlnovitou kontrakci orgánů, známou jako peristaltika. Tento proces pohání potraviny prostřednictvím trávení. Acetylcholin zvyšuje kontrakce ve svalové vrstvě, a tím zlepšuje peristaltiku a efektivně tlačí potravu v zažívacím traktu. Cholin (a jeho složka acetylcholin) zlepšuje pohyblivost trávicího traktu, což je to, co pohání chlupy, aby se dostaly na správný konec.

Lecitin: Tuk je to, co váže chlupy v žaludku, a vytváří ty ošklivé smotky. Lecitin je emulgátor tuku: emulguje tuk, který váže smotky, čímž umožňuje, aby chlupy správně prošly traktem.

Pokud váš chlupatý přítel nechce jíst syrová vejce (můžete podávat úplně celá, vč. bílků. Negativní vliv bílků nestává při množství 24 ks celých vajec na jednu kočku), zkuste sušený žloutek. 100g sušené hmoty obsahuje 12 ks žloutků. Můžete jimi sypat jídlo. Pokud ani to nechce mlsoun přijímat, nezbývá, než sehnat kapsle lecitinu (vaječného, NE sójového). V ČR jsem jej zatím nesehnala.

Kolik vajec na jednu kočku týdne? 2-3 vejce. Pokud budete dávat křepelčí, tak počítejte 1 slepičí vejce zhruba 4 křepelčí.

Krizové řešení/první pomoc:

Existuje první pomoc, jak vyřešit urgentní situaci s trichobezoáry. Toto řešení je pouze krátkodobé a nemělo by trvat více jak pár dní (2-3).

Převážně se doporučuje podávání čisté lékařské vazelíny (cca 2x denně). Lepším a šetrnějším řešením je kokosový olej. Některým kočkám i chutná, takže si dají samy. Jinak jej mám v lednici, naberu 2x denně na prst a strčím do hubinky. Toto řešení je opravdu pouze akutní a nesmí být dlouhodobé či trvalé.

V případě, že máte podezření na ucpání střeva (možnými příznaky mohou být velmi časté zvracení, průjem, nezájem o jídlo a další) VŽDY VYHLEDEJTE DOBRÉHO LÉKAŘE.

A pamatujte, ZVRACENÍ NENÍ NORMÁLNÍ. Věnujte tomu zvýšenou pozornost!!!

Původní umístění článku na www.felinium.cz

Zdroj informací:

FOOD FUR LIFE: https://www.foodfurlife.com/best-manage-hairballs.html

[1] Kolektiv autorů, Akademický slovník cizích slov, Praha: Academia Praha, 2000. str. 100

[2] Kolektiv autorů, Akademický slovník cizích slov, Praha: Academia Praha, 2000. str. 779

 

Novinky

27.03.2014 08:03

Tak již máme zaregistrovanou i naši chovnou stanici v TICA. Příští vrh koťátek bude již registrován zde.

So finally we have our cattery registred in TICA. Next litter will be under TICA.

<< 24 | 25 | 26 | 27 | 28 >>