Maine Coon Cattery

Proč koťátko od nás? Proč koťátko z registrovaného chovu?

Proč koťátko od nás? Jako registrovaná chovatelská stanice máme nejem určité povinnosti, ale i obrovskou zodpovědnost, která je daná i naším přístupem.

"Rozhodli jste se pořídit si domů živého tvorečka, koťátko, a nyní váháte nad jeho výběrem. Pořídit si ušlechtilou kočku, nebo ne? A pokud ano, tak "papírovou", nebo ne? To je dilema, které často řeší spousta začínajících kočkařů. My se Vám pokusíme s řešením tohoto problému alespoň částečně pomoci.

Pokud chcete ušlechtilou kočku, líbí se Vám nějaké plemeno, tak neváhejte a pořiďte si takovou. Zde ale nastává právě problém, zda pořizovat kočku s průkazem původu (PP), nebo bez něj. Je potřeba mít na paměti následující:

1. Kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni, i když je za něj vydáváno. Uvědomte si, že rodiče jsou v takovém případě bez genetického testu neprokazatelní (i když Vám bude prodávající ukazovat údajné rodiče kotěte, nemusí to být vždy pravda), a tak nikdy nevíte, co Vám vlastně z takového kotěte vyroste, protože nevíte, jestli nebyli předkové kotěte kříženci nebo příslušníci úplně jiného plemene. Pokud tedy chcete určité plemeno, zárukou je Vám právě průkaz původu kotěte.

2. Některá koťata bez PP jsou potomky koček s PP. To je další úskalí. Je proto nutné zapátrat, proč tomu tak je. Často jde o kočky prodané na mazlíka s tím, že na nich dál chováno nebude, většinou z důvodu exteriérových nebo dokonce zdravotních vad. Jejich potomci pak většinou tyto vady nesou dál. Člověk, který taková koťata odchová, nebývá členem žádné organizace, nemusí tak dodržovat chovatelský řád, který předepisuje, kolik vrhů může kočka mít v určité době, aby nebyla zatěžována častými porody. Pokud tedy taková kočka rodí častěji, než by rodila u organizovaného chovatele, podepisuje se to i na zdraví koťat, bývají slabší a v horší kondici.

3. Koťata bez PP bývají často prodávána dříve, než by měla být (dle prováděcí vyhlášky Zákona na ochranu zvířat proti týrání je minimální věk odběru od matky 84 dnů, ve většině organizací to bývá 12 - 13 týdnů), často neočkovaná a neodčervená. Organizovanému chovateli toto vše nařizuje chovatelský řád. Chovy bez PP nebývají většinou testované ani na základní infekční choroby, a často se stává, že u nových majitelů díky stresu z přestěhování u koťat choroba naplno propukne. Jde zejména o kočičí leukózu, infekční peritonitidu a "kočičí AIDS". Tyto nemoci jsou neléčitelné, kotě na ně zemře!!! Často Vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči, než kotě s PP. PP sice není zárukou zdraví kotěte, seriózní organizovaný chovatel ale chovy testované má a testy Vám na požádání předloží.

4. Kotě s PP lze pořídit za stejnou částku jako kotě bez PP, ovšem plně očkované a odčervené. Jde o tzv. kotě "na mazla" - to znamená, že koťátko není určené k chovu a buď jde již z domu kastrované, anebo je zde podmínka kastrace do určitého věku. S koťátkem s PP nemusíte chodit na výstavy, toto je častý omyl začátečníků. PP také neznamená, že je kotě extrémně drahé, vždy lze najít stanici, která nabízí koťátka za symbolickou cenu (kromě vzácných plemen, tam je nutné s vyšší cenou počítat).

5. Pokud dojde k nějakému problému s koťátkem, tak bývá jednodušší ho řešit s organizovaným chovatelem. Seriózní chovatel předává spolu s koťátkem kupní smlouvu, kde se i zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou. Pokud organizovaný chovatel není ochoten problém řešit, a zjevně je vina na jeho straně, lze na něj podat stížnost na té základní organizaci, do které patří, nebo na chovatelskou komisi dané organizace. Na neorganizovaného chovatele není kde si stěžovat, a obecně řešení jakýchkoli problémů bývá mnohem složitější, ne-li nemožné (zejména tehdy, když prodává koťata bez kupní smlouvy).

Obecně lze tedy říci, že pořízení kočičky s PP je mnohem jistějším krokem. Nezapomínejte, že kočka se při dobré péči dožije i 15 - 20 let!!!

Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, ujměte se, prosím, nějaké, která hledá nový domov. Útulky jsou takových kočiček plné a z vlastní zkušenosti můžu říct, že tyto kočičky se dokáží odvděčit své rodině velkou přítulností a láskou."1

1)https://kocici.net/clanky/4-kote-s-pp-nebo-bez-aneb-proc-koupit-kote-s-pp

Proč musí být koťátko z naši stanice, které je tzv. na mazlíka kastrované? Koťátko není určené k chovu a kastrace je pro něho velmi přijatelná. Touha po rozmnožování je pro kočky i kocoury vyčerpávající a mnohdy se podepíše na zdraví. Chov sebou nese uskalí a je náročný. Člověk na to musí mít čas, musí se tomu chtít věnovat a rozhodně nepočítat, při poctivém chovu, s výdělky. Je to spíše vášeň a opravdu velká láska. Je také důležité mít přehled o zdraví chovných jedinců. Mezi kočkami jsou i genetické nemoci a je důležité je testovat a sledovat linie.


Tento článek se sice týká konkrétně pejsků, ale je to stejné i pro kočičky:

https://nemnozdoma.cz/proc-nemnozit/

Novinky

16.09.2014 11:03

Opustila nás Majdulka...Martha has gone :-(

14. 9. 2014 nás po náhlé a těžké nemoci opustila naše Majdulka. Majdulka byla oslabená porodem a péčí o miminka a nezvládla se s nemocí poprat. Moc nám chybí a bude navždy v našich srdcích. Bolí to :-( On 14th September our sweet Martha left. She died because of fast and hard illness while she was...
03.09.2014 12:23

Aimee Ellie of Joshua Tree*CZ *25. 1. 2013 celá maminka Nelinka

04.08.2014 14:58

Máme koťátka "C"

Máme tři koťátka od maminky Marthy Lavender Love*PL a tatínka Ozzyho World King*RU. Couscous Crunchi - červený mramorovaný s bílou Celestina The Noodle - černá bez kresby s bílou Cowie From Milkyway - černá s kresbou bikolorka  
09.07.2014 14:25

Owen, Owen Wilson od Vajgaru*CZ...the heartbreaker ♥

Náš druhý chovný kocour je z úžasné stanice od Vajgaru*CZ. Our second King is from cattery od Vajgaru*CZ. I am soooo proud!
06.06.2014 07:55

Feebee of Maine Gorge*CZ a blue solid girl

Máme novou holčičku, Feebee of Maine Gorge*Cz v barvě modrá bezkresbová. Moc děkuji Zdeničce Flugrové!!! Our new girl arrived, Feebee of Maine Gorge*CZ blue solid baby with really nice pedigree. More info soon.
27.03.2014 08:03

Kompletně v TICA. Completely in TICA.

Tak již máme zaregistrovanou i naši chovnou stanici v TICA. Příští vrh koťátek bude již registrován zde. So finally we have our cattery registred in TICA. Next litter will be under TICA.
11.03.2014 13:36

Welcome in TICA!

Rozhodla jsem se převést náš chov pod jinou mezinárodní organizaci sdružující chovatele koček - TICA. Více na: https://www.ceskekocky.eu/cz/uvod_novinky.htm https://www.tica.org/index.php I decided to move to TICA.
11.03.2014 10:00

Vítejte na našem novém webu! Welcome to our brand new webside!

Tak jsme se konečně pustili do přestavby našich webových stránek, abychom je přizpůsobili aktuálnímu dění a situaci. Jak jsem uvedla dříve, budeme chovat pouze mainské mývalí kočičky.  Přidáváme více odkazů, kde bychom rádi uvedli i to, jak to u nás vypadá, jaká je naše filosofie chovu a jak...

Vyhledávání

Kontakt

JoshuaTree (TICA) Přibice, Brno-venkov
The Czech Republic
+420777197712

Novinky

01.02.2019 13:46

Dokončení chovatelského kurzu Pawpeds Academy - první chovatel mainských mývalích koček v ČR a SK

V prosinci 2018 jsem úspěšně dokončila on-line kurz v angličtině pro chovatele na www.pawpeds.com. Stala jsem se díky tomu první chovatelka mainských mývalích koček v ČR a SK. Jsem opravdu ráda, že jsem kurz absolvovala. Douám, že se tak stane motivací i pro další chovatele. Chovatel nemůže čerpat pouze z praxe i teorie je důležitá.

A jako další motivace pro další chovatele je novinka, že od jara 2019 bude otevřen i první kurz G1 v češtině!

Děkuji všem, kteří mi během kurzu byli silnou podporou :-).

 

Anketa

Líbí se vám náš nový web?

Ano, je přehledný a plný informací. (366)
82%

Ne, nenašel jsem zde, co jsem hledal. (79)
18%

Celkový počet hlasů: 445