O plemeni/About the breed

https://maine-cooncat.com/legends.html


Původ mainské mývalí kočky

Stát Maine před 200 lety byl obzvláště vhodný pro vývoj kočky nyní známé jako mainská mývalí. V těchto koloniálních dobách prosperoval obchod s loděmi plujícími do Evropy i mimo ni. Zpáteční cesta do Anglie nebo Evropy z Bostonu v Masachusets byla pro mainské obyvatele atraktivní. Když se lodě dostaly do přístavu na opravy krásným mainským dřevem, kočky vyskákali na břeh. Kočky se na lodích hýčkali pro štěstí a kvůli redukci myší a jiných škůdců. Silný zámořní obchod  v kombinaci s rodinnými farmami, které se nacházejí poblíž malých přístavů, vytvořili ideální prostředí pro vývoj plemene. Lodní kočky se spojily s tamními mainskými kočkami. Rodinné farmy poblíž malých přístavů poskytly dobré a příjemné prostředí. 

Ačkoli si nikdo nemůže být jistý přesným původem mainské mývalí kočky, je pravděpodobné, že tyto kočky, počáteční genetický fond dnešních mainských mývalích koček, vzkvétaly a pomalu rozvíjely charakteristické rysy unikátní pro plemeno. Unikátní inteligence, sladký temperament, dlouhá teplá srst, dobrá velikost a pomalá dospívání přispěly k přežití mainské mývalí kočky. 

Před dvěma sty lety, a dokonce i nyní, byly vesnice mainských přístavů izolovány a populace koček byla malá. Genetický fond časné mainské mývalí nebyl ztracen při křížení s velkým počtem jiných domácích koček. Těchto několik málo starých koček bylo živeno a bylo jim dovoleno se množit,  dokud přirozeně nenarazily na tuto kouzelnou polohu, s nádherným mořem, rodinnými farmami a vesnicemi v přístavech, které se nacházejí v tomto chladném severním klimatu . Toto plemeno by se nemohlo vyvíjet například v Bostonu, protože by bylo příliš mnoho dalších koček, které by zlikvidovaly genetický fond. Nicméně, bostonský vliv může být viděn v polydactyl Maine Coons, který ještě přirozeně dobíhá. 

Nejoblíbenější barva mainské mývalí kočky byla vždy hnědá. Je možné, že kočka získala své jméno, protože manželka farmáře, pozorující její načechraný hnědý mourovatý kožich, zvolala: "Podívejte se na tu kočku. Vypadá jako velký starý mýval!" Lidé z Maine, dlouho známí svým smyslem pro humor, brzy začali mluvit o svých kočkách jako o „coon cats“ – mývalí kočky. Tento název se uchytilNa nejranějších amerických výstavách byly označováni pouze jako mainské kočky (ale zpět doma v Maine to byly opět mývalí kočky ), plemeno je nyní oficiálně nazýváno "Mainská mývalí kočka". Lidé z Maine dodnes říkají jen „Mývalí kočky“. Pouze lidé z okolních států je nazývají mainské. V roce 1985 byla mainská mývalí kočka zákonem označena jako Mainská státní kočka.  

Maine je stále zdrojem krásných, čistých, neregistrovaných mainských mývalích koček. Některé z nejlepších žijí nenápadně na verandách lidí a nebo jsou milovaný společníky v domácnostech. Většina z nich nikdy neuvidí výstvy ani registrační formuláře, ale jsou ceněny a uznávány pro svou jedinečnou kvalitu. 4istá mainská krev v rodokmenu je nesmírně vzácná a lze ji dnes jen težko najít. Existuje jen málo chovatelů, kteří výhradně chovají původní plemeno mainských koček. Samotné plemeno je v plenkách, protože registrovaná genetická základna je velmi malá.

S mainskou mývalí kočkou se skutečně setkáte v každodenním životě v Nové Anglii. Mnoho z nich stále loví kočky ve stodolách a další jsou milovanými mazlíčky. Prostřednictvím úsilí skupiny chovatelů v šedesátých letech se mainská mývalí kočka dostala, znovu od svého vrcholu na výstavě roku 1895,  zpět do výstavních hal. 

Abychom skutečně pochopili původ mainské mývalí kočky, je třeba nejprve pochopit povahu státu Maine, jak tomu bylo za poslední 3 staletí, a jak to pokračuje i dnes, neustálé podsouvání krásy, které je odděleno od průmyslové práce a ekonomických faktorů - když si představíme, jak tomu bylo před dvěma stoletími, tato představa a krása přetrvávají - v pobřežních vesnicích, v slaném vzduchu a v tichých zlatých polích. Rodinné farmy prakticky zmizely z existence, ale nyní jsou pole klidnější. Stodoly zůstávají jako totemy, které připomínají staré časy, stejně jako dva lodní trupy v řece Sheepscot. Představte si Maine plné života. Pokud opravdu chceme pochopit původ mainských koček, musíme si představit jedinečné vlastnosti státu Maine, jak je tomu dnes. Jeho krása přetrvává směrem na východ k Mt. Desert Island a Cadillac Mountain v hlubokém a velkém Penobscotu mohutných přílivů a špičatých jedlí. Maine, kde jsou zimy dlouhé a chladné, ale mořské majáky jsou stále čerstvé; radost z krbu a domácích lásek je stále více jasná s teplými, trpícími, zimními tvrdými kočkami, které jsou ještě cennější. 

Představte si, že starý Maine se jen hemží, stavitelé lodí stloukají a řezají, kapitáni volají po mainských přístavech, po domově a škunery se plaví  na východní pobřeží a i za dalším obchodem po celém světě. Mainské vesnice se slaným vzduchem i vnitrozemí, krátké má krátké vegetační období, poslali mnoho svých mladých mužů, aby našli své štěstí na moři. A to moře je místem, odkud přišla mainská mývalí kočka.  

sněhová koule 


Surovec

Copyright 1990 Beth Kus, Dirigo

Překlad: Zdeněk Soukup (se svolením Beth Kus), CHS Eldarion

Novinky

30.09.2018 11:14

Krom pořádání výstavy jsme letos i vystavili nějaké naše odchovy a Bubáčka.

Ismovi se výstava nelíbila, byl většinou absent.

Lokišek šel na všechna posouzení a získal za víkend 6 finále z 12ti.

Black Bandit Wild Pearl se i bez přítomnosti Danky také pěkně předvedl a za víkend udělal 3 finále.

Jaruška s Terezekou vystavovala Karolku a podařili se jim za víkend hned 2 tituly. Kája je Grand Champion.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>