Základní péče o kočku

ZÁKLADNÍ PÉČE O KOČKU

Každá kočička potřebuje nějakou základní péči, kterou jsme ji schopni sami doma zajistit. Začneme-li s péčí co nejdříve, kočička se na jednotlivé úkony naučí a bude to pro ní samozřejmé. Nezapomínejte kočičku po každém takovém úkonu odměnit, aby si jej spojila s příjemným poděkováním, že byla tak šikovná. Při takové pravidelné péči, nebo-li údržbě či, jak já říkám „servisce“, můžeme také odhalit případný zdravotní problém a včas řešit.

Do základní péče patří:

  • Oči
  • Uši
  • Zuby a dásně
  • Drápky
  • Srst

Pokud při jakémkoli úkonu máte podezření, že není něco v pořádku, vyjdete se k veterinárnímu lékaři. U každé výše zmíněné části těla může být jakýkoli zdravotní problém.

OČI:

Na oči používáme přípravky a výrobky k tomu určené. A ideálně veterinární. Úplně nejlepší a bezpečný, je na čištění očí používat fyziologický roztok. Na otírání používejte tamponky z buničité vaty, anebo kosmetické tampony. Do očiček, jsou-li podrážděná, anebo máte podezření, že je v nich cizí předmět, použijte kapičky Ocuflash, anebo Traumapet. Můžete také použít koloidní stříbro síly max. 10 ppm. Nikdy sami nenasazujte antibiotickou léčbu. Každé kapičky jsou určené na jiný typ bakterií a je na lékaři, aby rozhodl, která jsou ta správná. Nikdy také nepoužívejte borovou vodu a Ophtalmo septonex. Nejsou pro kočky vhodné. Na každé oko použijte vlastní tamponek, abyste nepřenesli případnou infekci z jednoho očka do druhého. Oči opravdu kontrolujte pečlivě a nic nenechávejte náhodě. Je to velmi citlivý a důležitý orgán.

UŠI:

Ouška čistíme, pouze pokud jsou znečištěná. Má-li kočička ouška čistá, nedrbe si je, není zapotřebí čistit. Při pravidelné preventivní prohlídce u veterinárního lékaře, ouška zajisté zkontrolují také. NIKDY nepoužívejte k čištění uší lidské vatové tyčinky do uší. Můžete ucho velmi snadno poranit. Používejte vatový tampon, anebo kosmetický tampon a vytírejte pouze ta místa, která vidíte. Na čištění oušek existuje opět velká škála výrobků k tomu určených. Jsou to přípravky, které rozpouští maz a obsahují i zdravé látky, aby ouška zůstávala čistá a zdravá. Pokud má kočička ouška špinavá i po častém čištění, nebo si ouška drbe, je nejvyšší čas zajít k lékaři. Existuje mnoho onemocnění uší a u některých hraje důležitou roli čas, jako například zánět středního ucha. Pokud má kočička přístup ven a setkává se s jinými venkovními kočičkami, není vůbec nic neobvyklého, že se může objevit ušní svrab.

Na čistění oušek používejte tedy pouze výrobky k tomu určené. Výborný je Otipur, Otofin, Traumapet s nanostříbrem, Auris drops od Beaphar. Postupujte dle návodu na kapičkách. Vždy je tam napsáno jak čistit ouška. Poté ouška vytřete tamponem.

ZUBY A DÁSNĚ:

V divoké přírodě si šelmy kočičí čistí zuby konzumací masa a okusováním kostí. To samozřejmě můžeme dopřát i my doma. Syrové kosti jsou pro kočky vhodné, neboť je perfektně stráví, jelikož jsou výhradní masožravci. Tím, že kosti ohlodávají, koušou velké kusy masa, si zuby přirozeně čistí a masírují dásně. Toto je nejlepší prevence pro zdravé zuby a dásně. Někdy ovšem může problém s dásněmi nastat i tak. Většinou je to genetické, bakteriální, anebo díky slabé imunitě. Samozřejmě, že se někdy může stát i nehoda a může se nějaký zub zlomit, nebo uvolnit. V takovém případě to jistě dá kočička viditelně najevo, především bude mít problém s jídlem, neb ji to bude bolet. Pokud má kočička problémy s dásněmi, plakem, tak abychom se vyhnuli častější narkóze a čistění zoubků laserem, můžeme kočenku naučit na čištění doma. Zubní kámen musí odstraněn u veterinárního lékaře, na Vás je potom již prevence, aby se to neopakovalo. Už jen podáváním gelů k tomu určených, pomáháte. Ideální je samozřejmě spojit to s mechanickým čištěním. Existují různé kartáčky. Výborný je textilní, který se navlékne na prst. Výborný pomocník je i gáza, která je hrubší. Na gázu, nebo kartáček nanesete speciální gelíček, anebo pastu a párkrát krouživým pohybem vyčistíte zoubky. Jako dobrý doplněk je vhodné používat i řasu kelpu na krmení. Nepoužívejte bez přestávek. Dělejte třeba měsíční kúry a pak pauzu. Existují i vodičky, které se přidávají do vody na pití.

DRÁPKY:

Ano, kočička potřebuje škrabadlo, aby si mohla brousit drápky. Má to pro ni i důležitý psychický efekt. Ovšem to, že si je obrousí o škrabadlo, neznamená, že je nepotřebuje stříhat. Je to především ohleduplnost pro nás. Pokud se jedná o venkovního lovce, tam to rozhodně není třeba. Ale kočička, která žije především doma, si manikúru zaslouží a my tak alespoň zkontrolujeme, zda nemá nějaký drápek zatržený, nebo dokonce vytržený. Ideální je učit na stříhání od malička a vychytat si nejvhodnější dobu. Některé kočičky potřebují fixaci do deky nebo ručníku. Nezapomeňte ji po úkonu odměnit, ať si to spojí i s něčím příjemným. Poprvé je dobré, když Vám to ukáže třeba i veterinář, abyste viděli kde zhruba stříhat, velmi snadno můžete ustříhnout příliš velký kousek a kočička se pak stříhání spojí s velkou bolestí a příště už to pro ní bude velmi nepříjemné. Používáme kleštičky nebo nůžtičky.

SRST:

Ať už se jedná o krátkosrstou nebo dlouhosrstou kočičku, kartáčování je skvělý zvyk a aspoň částečně eliminuje množství chlupů v domácnosti. Ovšem, že jsou i kočičky, které jsou tzv. bezúdržbové. Máte vyhráno! Během roku se mění srst, nejvýraznější bývá jaro a podzim. Některé kočičky jsou na česání vyloženě natěšené, a některé Vás chtějí sežrat, jen uvidí kartáč. Je potřeba najít svůj způsob, vychytat vhodnou chvíli, odměňovat. Mnohdy stačí samotné kartáčování, česání a někdy je srst mastná, špinavá. Tady je dobré používat pudr, anebo suchý šampon, který vetřete do srsti, necháte působit a potom důkladně vyčešete. Pokud je srst hodně mastná, je možné použít i bramborový škrob, který zasypete do srsti, vetřete a necháte působit. Poté vykartáčujte. Pokud je to potřeba, je samozřejmě možné i koupat. Není-li kočička naučená, bude k tomu potřeba aspoň dvou odvážlivců. Pozor ať nepoužíváte příliš teplou vodu a ať voda ani šampon nepřijde do uší a do očí. Po vykoupání zajistěte, aby kočička schnula v teplém prostředí a nehrozilo nachlazení. Kartáčů a hřebenů existuje velké množství. Ideální jsou drátkové kartáče a hřebeny s otočnými hroty. Na krátké chloupky je také skvělý hřebínek na vši. Na kvalitu srsti má vliv i stravování. Česání je také výborná příležitost jak zkontrolovat případné návštěvníky v kožíšku, anebo odhalit nějaké zranění, třeba kousnutí.

 

Čím dříve u kočičky – koťátka s pravidelnou péčí začnete a spojíte to s něčím příjemným, tím snazší to budete mít. Berte to především jako důležitou prevenci a udržování kočičky v krásné a zdravé kondici. Cokoli se Vám nebude při jednotlivých úkonech zdát, budete-li mít pocit, že například kočičku něco bolí, neodkládejte návštěvu veteriny. Je lepší přijít včas, než pak řešit rozsáhlý problém. Vy víte nejlépe, že je s kočičkou něco v nepořádku, Vy ji znáte nejlépe.

A abychom byli schopní poradit si doma i s menšími problémy, jako například průjem apod., je nenahraditelné mít takovou kočičí lékárničku.

 

DOMÁCÍ LÉKÁRNIČKA PRO KOČKU

Občas se stane nějaká příhoda a my nejsme schopni rychle zajet k veterinárnímu lékaři. Občas jen potřebujeme udělat maličkost, anebo podat částečně první pomoc, když jde o minuty. Pokusili jsme se Vám sestavit seznam víceméně přírodních léků či přípravků, které je dobré míti doma.

Vždy, když si nejste jistí, konzultujte použití s lékařem aspoň po telefonu a poté jej navštivte.

OTIPUR či jiný výrobek: čištění uší. Nikdy k čistění nepoužívejte vatovou tyčinku. Neznáte dobře anatomii ucha a případnou ucpávku můžete zatlačit hlouběji. Vždy používejte buď kosmetický tampon, nebo buničinu.

ENTEROZOO, ENTEROS GEL: detoxikační gel. Při otravě, při průjmu, při zvracení. V případě, že zjistíte, že kočička např. olízla silně toxickou květinu (Lilii)podejte enterozoo a okamžitě jeďte na veterinu. Entero na sebe váže toxiny, škodlivé látky, patogeny a alergeny a odvádí je z těla ven.

IMUNOGLUKAN SIRUP PRO DĚTI: skvěle posiluje imunitu a při lehkém nachlazení pomáhá. Koťátkům 1 ml denně, dospělé kočce 2 ml.

SMECTA: jedná se o jíl. Mimo léčebné účinky při průjmu či zvracení, obsahuje i minerály.

FYZIOLOGICKÝ ROZTOK: pokud kočičce uvízne něco v oku, je dobré jej proplachovat fyz. roztokem a pomoci tak k vyplavení. Roztokem můžete i očička čistit. Nanesete na kosmetický tampon nebo na buničinu a očistíte okolí oka třeba při léčbě atb, aby bylo oko vždy čisté.

ANTIHISTAMIKA: léky na alergie. Volně prodejné v lékárně Zodac, Zyrtec. Máte-li podezření na štípnutí vosou, včelou…je možné dospělé kočce podat ½ tabletky.

BETADINA: ředěná 1:10. Opatrně v okolí očí! Na různé ranky, akné.

PROBIOTIKA: pasta, kapsle, sypká. Má-li kočička nějaké dietetické potíže a měkčí stolici z jídla, probiotika jsou velmi vhodná, obzvlášť u krmení masem, při odčervování.

TEPLOMĚR: mnohdy se nám kočička nezdá. Než se rozhodneme, zda půjdeme k lékaři, je vhodné také změřit teplotu i třeba v průběhu léčby, abychom mohli informovat lékaře.

INJEKČNÍ STŘÍKAČKY: různé velikosti. Na podávání sirupů, ale i třeba vody, když je kočička nemocná a nechce pít.

OCUFLASH: kapky na propláchnutí oka a zklidňujícím účinkem.

KOSMETICKÉ TAMPÓNY, BUNIČINA (POLŠTÁŘKY): na čištění uší, očí, dezinfekci. Na čištění akné je vhodnější tvrdší gáza (čtverečky).

ENERGETICKÁ PASTA: když je kočička nemocná a hůře jí. Doplní vitamíny, minerály a energii.

KOLOIDNÍ STŘÍBRO: perfektní na čištění akné a masírování dásní při zánětu.

NŮŽKY S KULATOU ŠPIČKOU: když potřebujeme ustřihnout dred nebo velmi znečištěné chlupy u prďky.

Tip: pokud kočička nechce jíst, nesnažte se ji sami rozjíst stříkačkou. Zajeďte na veterinu a nechte jí dát sondu. Stříkačkou můžete vyvolat odpor k jídlu.

Obsah této lékárničky byl zkontrolován veterinárním lékařem.

Zora Kolářová ©

 

 

 

Novinky

01.02.2019 13:46

V prosinci 2018 jsem úspěšně dokončila on-line kurz v angličtině pro chovatele na www.pawpeds.com. Stala jsem se díky tomu první chovatelka mainských mývalích koček v ČR a SK. Jsem opravdu ráda, že jsem kurz absolvovala. Doufám, že se tak stane motivací i pro další chovatele. Chovatel nemůže čerpat pouze z praxe i teorie je důležitá.

A jako další motivace pro další chovatele je novinka, že od jara 2019 bude otevřen i první kurz G1 v češtině!

Děkuji všem, kteří mi během kurzu byli silnou podporou :-).

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>