Časná kastrace/Early neutering

Existuje více odborných textů týkajících se časné/rané kastrace ve věku v průměru od 13. týdnů věku kotěte. Níže jsem zvolila jeden z čerstvějších textů.

Zdroj: https://www.americanveterinarian.com/journals/amvet/2017/june2017/new-advice-on-sterilizing-kittens-earlier-is-better

 

Červen 23, 2017

Nová doporučení ohledně kastrace koťat: Čím dříve, tím lépe.

Nová doporučení podporují kastraci koťat do pátého měsíce věku. Zde je uvedeno proč.

Napsala: Kim Campbell Thornton

Konvenční rozum říká, že koťata by neměla být kastrována dříve, než ve věku 6 měsíců, ale odborníci na kočičí medicínu nyní říkají, že mladší věk pro operaci prospívá kočkám, majitelům i veterinářům.


Veterinární pracovní skupina pro kastraci kočkovitých šelem, která zahrnuje 11 odborníků zastupujících společenství pro chov, útulky a chování, strávila rok výzkumem a diskusí o veškeré dostupné literatuře, aby dosáhla doporučení - zveřejněného na Severoamerické konferenci veterinárních komunit v roce 2017 - kastrovat koťata do 5 měsíců věku.1
 

Americká asociace odborníků na kočkovité šelmy (AAFP) toto doporučení schválila a prohlásila, že je shodné s vlastním prohlášením o postoji k časné kastraci.2 „V současné době většina údajů naznačuje, že máme účinné anestetické protokoly pro mladší pacienty,“ říká prezident AAFP Lauren Demos, BVMS, HonsBSc, rezident ABVP (Feline). "Když začneme skládat [společně] to, co máme, existuje opravdu velké doporučení, že můžeme tentokrát posunout kastrace dopředu a učinit tak lépe pro populaci koček a majitele koček."
 
Výhody rané kastrace
Jako druh, mají kočky tendenci být nedostatečně zastoupeny ve vědecké literatuře, zejména pokud jde o případově kontrolované studie, a Dr. Demos poznamenává, že je třeba více údajů. Přezkum dostupných výsledků studie pracovní skupiny však zjistil, že včasná kastrace u koček není spojena s vážnými zdravotními problémy a nezdá se, že by nepříznivě ovlivňovala vývoj kostry, tělesný nebo behaviorální.
 
Chirurgie v tomto raném věku vyžaduje méně času a umožňuje lepší vizualizaci orgánů, protože mladší koťata mají méně tělesného tuku. Koťata jsou také obvykle anestetizována na kratší dobu, protože operace probíhá rychleji, takže doba zotavení je také kratší. Koťata o hmotnosti nejméně 1 kg mohou být bezpečně kastrovaná již ve věku 6 týdnů.
 
Julie Levy, DVM, PhD, DACVIM, člen pracovní skupiny a profesorka útulkové medicíny na University of Florida College of Veterinary Medicine, poznamenává, že koťata krvácí méně než starší kočky, zásah do jejich tkání není tak velký a velmi dobře reagují na léky proti bolesti, což usnadňuje jejich udržení v pooperační pohodě. Chirurgické techniky, jako je ovariální pedikula, zvyšují chirurgickou účinnost.
 
Hlavním rozdílem mezi kastrací koťat ve věku 6 měsíců oproti věku 4 až 5 měsíců je doba provádění výkonu, říká Dr. Levy. U mladých koťat je vyšší riziko, že se podchladí nebo se stanou hypoglykemickými.

"To znamená, že je krmíme pár hodin před operací, aby se nestali hypoglykemickými, a zaměřujeme se na jejich udržování v teple," říká. "To znamená, že v místnostech je teplo, nejsou umístěny na chladném místě před tím, než jsou anestetizovány, všechny povrchy, na kterých jsou, jsou teplé, a celý postup je efektivní, takže se rychle probudí."
 
Kastrovat dříve znamená, že se majitelé také mohou vyhnout potenciálnímu riziku nežádoucích vrhů. Mnoho majitelů domácích zvířat je překvapeno, když se dozví, že koťata ve věku 4 měsíců a potenciálně dokonce ve věku 3 měsíců jsou schopná reprodukce.
 
"Kočky jako druh jsou ztělesněním evoluce," říká Dr. Demos. "Jsou určeny k reprodukci." Skvěle přežívají v prostředí a jsou plodnými reproduktory. To funguje v jejich prospěch po většinu času, ale v moderní době je to méně ideální.“
 
Sterilizace také eliminuje nepříjemné chování, která doprovází sexuální zralost koček, jako je „zpěv“, značení moči a řvaní. Několik studií dokonce naznačilo, že kastrovaná zvířata žijí déle než nekastrovaná zvířata, pravděpodobně proto, že se tato zvířata netoulají a bojují s menší pravděpodobností.3,4 Zdravotním přínosem pro kastrované kočky je snížené riziko nádorů mléčné žlázy v pozdějším věku.5-8
 
"Je to také výhoda, když se na to podíváte z pohledu, jakou máme tendenci dělat vakcinační schéma u kotěte a obvykle to zabalíme do věku 16 týdnů," říká Dr. Demos. "Pokud s tím dokážeme spojit časnou kastraci, než abychom požádali klienta, aby vrátil na kastraci za 2 měsíce, můžeme dosáhnout lepšího a jistějšího dosažení kastrace koček." To by mohlo znamenat lepší kontrolu kočičí populace kvůli méně nechtěným vrhům, nebo že by méně koček skončilo v útulcích kvůli nežádoucím problémům s chováním souvisejícím s nekastrováním, jako je značení moči a stříkání.9
 
Přežívající názory proti časné kastraci
Někteří veterináři se stále obávají, že kastrace před 6 měsíci věku je příliš brzy. Podle webové stránky AAFP zahrnují obavy ohledně bezpečnosti anestezie a chirurgického zákroku u mladých koťat a potenciální dlouhodobé škodlivé účinky na vývoj. Oponenti uvádějí jako možné škodlivé účinky obezitu, sníženou imunitní odpověď, zpožděné uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí a predispozici k obstrukčnímu onemocnění dolních močových cest.
 
„Určitě budou vždy existovat obavy,“ poznamenává Dr. Demos. "Když diskutujeme o doporučení, které je široké a všeobecné pro pacienty, vždy budou lidé oponovat jeden druhému, a to platí," říká. „Jedním z důvodů, proč jsme si vybrali 5 měsíců jako příklad, spíše než potenciálně 2,5 nebo 3,5 měsíce, je to, že s tím chceme začít pomaleji, ale pokud provedeme kastraci jen o 1 měsíc dříve, může to snížit riziko příbuzenského páření a snížit riziko potomků, dosáhli jsme nějakého výsledku. “

Dr. Levy doufá, že tuto iniciativu oficiálně podpoří také American Veterinary Medical Association (AVMA). " AVMA má několik prohlášení o stanoviscích, které se zabývají vhodností kastrací koťat," říká Dr. Levy. "Myslím, že když se na toto téma zaměří věda pro kočky, není důvod, aby nebyla přijata."
 


Kim Campbell Thornton píše o psech a kočkách 32 let. Je ceněnou autorkou více než 2 desítek knih a stovek článků o péči o domácí zvířata, jejich zdraví a chování.


Reference:

  1. Association of Shelter Veterinarians’ Veterinary Task Force to Advance Spay-Neuter. Special report: The Association of Shelter Veterinarians’ 2016 veterinary medical care guidelines for spay-neuter programs. JAVMA. 2016;249(2):165-188.
  2. American Association of Feline Practitioners. AAFP Position statement: Early spay and castration. AAFP website. https://www.catvets.com/public/PDFs/PositionStatements/EarlySpay&Neuter.pdf. Accessed April 28, 2017.
  3. Root Kustritz MV. Early spay–neuter: clinical considerations. Clin Tech Small Anim Pract. 2002;17:124-128.
  4. Hoffman JM, Creevy KE, Promislow DEL. Reproductive capability is associated with lifespan and cause of death in companion dogs. PLOS One. 2013;8(4):e61082.
  5. Dorn CR, Taylor DO, Schneider R, et al. Survey of animal neoplasms in Alameda and Contra Costa Counties, California. II. Cancer morbidity in dogs and cats from Alameda County J Natl Cancer Inst. 1968;40(2):307-318.
  6. Hayes HM Jr, Milne KL, Mandell CP. Epidemiological features of feline mammary carcinoma. Vet Rec. 1981;108(22):476-479.
  7. Misdorp W, Romijn A, Hart AAM. Feline mammary tumors: A case-control study of hormonal factors. Anticancer Res. 1991;11(5)1793-1797.
  8. Overley B, Shofer FS, Goldschmidt MH, et al. Association between ovarihysterectomy and feline mammary carcinoma. J Vet Intern Med. 2005;19(4):560-563.
  9. Glickman LT, Beck AM, McCabe GP, Ecker C. Risk factors for relinquishment of cats to an animal shelter. JAVMA. 1996;209(3):582-588.

Překlad Zora Kolářová©, JoshuaTree cattery – překlad slouží pouze pro osvětu a vzdělání, nesmí být použit ke komerčním účelům. Vždy musí být uveden odkaz na původní zdroj.

 

FOTOGALERIE – KASTRACE 13. TÝDENNÍ KOČIČKY PLEMENE MAINSKÁ MÝVALÍ

Fotografie jsou duševním vlastnictvím chovatelské stanice JoshuaTree, Zora Kolářová

Po uspání; oholení bříška.

Pečlivá dezinfekce.

Kočička je připravena k přenesení na operační sál.

Kočička je zafixována na operační desku a mírně nakloněna, aby se okolní orgány uvolnily a vznikl volnější prostor.

Po celou dobu zákroku jsou monitorovány životní funkce.

Zákrok může začít.

Stačí opravdu velmi malá plocha, aby se operatér pohodlně dostal k vaječníkům, které vyjme.

Podkožní tuk.

Vaječník.

Vaječník je podvázán a odebrán.

Podvázání druhého vaječníku. První vaječník je již oddělen (zcela dole).

Zašívání ranky vnitřními stehy a vstřebatelným šicím materiálem.

Zašití ranky.

Odebrané vaječníky.

Krytí ranky.

Po zákroku odjížděla kočička do svého domova plně při vědomí a doma se okamžitě pustila do jídla.

Novinky

03.04.2018 00:00
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>